добавено на: 2017-02-14
Над 300 представители на Европейската академична общност подписаха Апел за изграждане на истински Европейски съюз, който да гарантира благосъстоянието, сигурността и демокрацията. Апелът подписаха Джулиано Амато, Енрике Барон Креспо, Хавиер Солана, Енрико Летта, Душан Сиджански, Лукас Цукалис, Роберто Касталди и още много други ангажирани с европейската кауза. Апелът ще бъде публикуван в Corriere della Sera, Der Standard, Politico, Delo, очаква се потвърждение за публикуване от Le Monde, El Pais, FT, Kathimerini, Le Soir . Пълният текст на апела можете да свалите от тук.
добавено на: 2017-02-06
Европа губи доверието на гражданите, защото не успява да се променя и адаптира достатъчно бързо и да отговори адекватно на новите условия. Пълното интервю с проф. Ингрид Шикова за разпространявания в Брюксел седмичник Europost (на английски език) можете да прочетете ТУК
добавено на: 2017-01-30
Четвъртата международна конференция на тема "Да преосмислим Европейския съюз", организирана от Софийски университет „Св. Климент Охридски“, катедра „Европеистика“, Жан Моне Център за високи постижения с подкрепата на Програма „Еразъм плюс“ на Европейския съюз и Фондация „Ханс Зайдел“ се състоя в София, Дома на Европа на 11-12 май 2017 г.
Последните няколко години от развитието на Европейския съюз бяха белязани от възникването на редица кризи, като повечето от тях все още не са преодолени и дори имат потенциала да се задълбочат допълнително. Като примери можем да посочим световната икономическа и финансова криза, възхода на радикалните националистически движения в някои държави членки на ЕС, намаляването на доверието към европейските институции и структури, вероятността за т.нар. Грекзит, референдумът за Брекзит и подаването на молба от Великобритания за оттегляне от ЕС, както и дискусиите за други бъдещи възможни „екзити“.
[...]
добавено на: 2017-01-13
“Основният въпрос според мен е как да продължим заедно? А, за да продължим заедно е необходимо не само справянето с икономическите и финансовите последствия от кризата, ограничаване на безработицата, повишаване на иновационния капацитет и конкурентоспособността. Бъдещето на ЕС е свързано с разрешаване на проблемите на дисбалансите в неговата хетерогенност. Диференцираната интеграция сама по себе си не може да реши този проблем, ако няма общ стремеж към икономическо и социално сближаване между всички държави, членуващи в ЕС. Силното съсредоточаване само върху интеграцията на държавите от еврозоната не трябва да води за игнориране на останалите страни, които са пълноправни членове на ЕС.” Един разговор с проф. Ингрид Шикова за изминалите десет години от членството на България в ЕС по инициатива на MoveBG.
добавено на: 2017-01-10
"Малката" Малта начело на ЕС в критичен момент. Коментар на проф. Ингрид Шикова пред БНР. В началото на 2017 година Малта поема за първи път ротационното председателство на Съвета на Европейския съюз. Повече в звуковия файл тук.
“Ротационното председателство на Съвета на ЕС – от Емпирични факти към Експертна оценка”
Сборник от конференция: „(Не)възможният Европейски съюз – време на решения за общото бъдеще“
Осма международна научна конференция „ Към повече Европа – амбиции и реалности“
„Европа – зелена, дигитална, глабална“
„Стратегическа автономия – новият проект на Европейския съюз“