Катедра „Европеистика“ Жан Моне Център за високи постижения с подкрепата на Програма „Еразъм плюс“ и Фондация „Ханс Зайдел“ организират Пета международна конференция на тема: „Съединението прави силата“.
На 1 януари 2018 г. България пое ротационното председателство на Съвета на Европейския съюз в сложен и динамичен период, в който трябва да бъдат взети важни решения. Нашата страна се стреми да постигне целите си като ротационен председател посредством три лесно запомнящи се подхода. Те обхващат трите най-важни сфери, от които зависи бъдещето на Европейския съюз – както вече придобиха популярност сред българското общество „трите К“ – консенсус – конкурентоспособност – кохезия. Конкурентоспособността е определяща за икономическия просперитет на гражданите, кохезията е предпоставка за социално стабилен Европейски съюз, а консенсусът е необходим за единството и напредъка на нашия съюз. Няма да бъде пропуснато и четвърто „К“ – културата, защото културата е тази, която отличава Европа като мярка за цивилизация.
Мотото на българското председателство „Съединението прави силата“ е заглавие и на Петата международната конференция на катедра „Европеистика“. Основната цел на конференцията е да допринесе за дискусиите по приоритетите на председателството:
• Бъдещето на Европейския съюз и младите хора – икономически растеж и социално сближаване;
• Сигурност и стабилност в силна и единна Европа,
• Европейската перспектива и свързаност на Западните Балкани,
• Цифровата икономика и уменията на бъдещето.
Реално това са актуалните въпроси пред Европейския съюз – какво бъдеще да изберем за Европа, как да продължим заедно, какви решения да вземем, какви конкретни стъпки да направим, за да бъдем обединени и силни. Конференцията ще играе ролята на граждански конвент за предлагане на идеи за посрещане на новите предизвикателства пред социално-икономическото и териториално сближаване в Европейския съюз, повишаване на конкурентоспособността и подобряване стандарта на живот на европейските граждани.
Конференцията е предназначена основно за университетски преподаватели и анализатори от държавите членки на ЕС, както и от държави, които са кандидатки или потенциални кандидатки за членство в ЕС или от държави, които са част от Европейската политика за съседство.
Програмата на конференцията можете да видите тук
„Дневният ред на новия институционален цикъл на ЕС“
„ЕС – в търсене на европейското бъдеще“
„Обединена Европа – мисия възможна“
Сборник от конференция: “За хората и институциите – време за решения в ЕС“
„Състоянието на Европейския съюз – необходимост от единство и солидарност“