автор: доц. дпн Калоян Симеонов
Цялата книга можете да видите тук.
След създаването на еврозоната в началото на 1999 г. се възроди интереса към развитието на паричните съюзи.
Икономическият и паричен съюз на ЕС се превърна в най-развитият многонационален съюз, който притежава уникални характеристики и стана модел за регионално икономическо и парично обединение.За да разберем по-добре еврозоната, е необходимо да познаваме същността и историята на паричните съюзи. Някои от тези съюзи вече не съществуват на картата, други действат и до днес, а в различни региони на света е планирано създаването и на нови. Прогнозите за развитието на еврозоната варират между двете крайности – от възможността за нейното бързо разпадане до вероятността последната световна икономическа и финансова криза да предизвика реформи, с които паричният съюз да бъде ефективно допълнен от завършени икономически, фискален, финансов и политически съюз между държавите членки.Анализирането на въпросите, които имат отношение към еврозоната, е важно и заради необходимостта България да се подготви да приеме единната европейска валута. След зараждането на дебатите за развиване на ЕС на две и повече скорости, за ЕС разделен на ядро и периферия, ускореното присъединяване на България към Икономическия и паричен съюз става още по-актуално и наложително.
„Дневният ред на новия институционален цикъл на ЕС“
Публикуван е сборникът „Дневният ред на новия институционален цикъл на ЕС“ с доклади от единадесетата международна конференция на катедра „Европеистика“. [...]„ЕС – в търсене на европейското бъдеще“
Темата на тазгодишната студентска научна конференция (2024) на катедра „Европеистика“ - СУ „Св. Климент Охридски“ е „ЕС - в търсене на европейското бъдеще“. [...]„Обединена Европа – мисия възможна“
Темата на годишната студентска научна конференция -2023 на катедра „Европеистика“ - СУ „Св. Климент Охридски“ е „Обединена Европа – мисия възможна“. [...]Сборник от конференция: “За хората и институциите – време за решения в ЕС“
Докторантската конференция “За хората и институциите – време за решения в ЕС“– се проведе на 13 май 2023 г. [...]„Състоянието на Европейския съюз – необходимост от единство и солидарност“
Публикуван е сборникът „Състоянието на Европейския съюз – необходимост от единство и солидарност“ с доклади от десетата международна конференция на катедра „Европеистика“. [...]